Kiedy na top wypłyną Sejny?

Sejny są niewielkim miastem na Podlasiu, położonym na Pojezierzu Wschodniosuwalskim, nad rzeką Marychą, która jest lewym dopływem Czarnej Hańczy. Miasto liczy sobie niespełna sześć tysięcy stałych mieszkańców. Dopiero od niedawna miasto zaczyna myśleć o rozwoju turystyki. Lokalna baza noclegowa to głównie gospodarstwa agroturystyczne. Noclegi w Sejnach (zobacz) zazwyczaj były rezerwowane przez pielgrzymów, ale coraz częściej pojawiają się w mieście turyści, dla których Sejny to znakomita baza wypadowa na Podlasie.

Święta Agata czuwa nad miastem

Początki osady można przypisywać na XVI wiek – historyczne dzieje i zdarzenia losowe spowodowały, że przez Sejny przewinęło się wiele pożarów. Największy pożar z początku XIX wieku spowodował konieczność przebudowania miejscowości – miasto po dzień dzisiejszy zachowało to oblicze. Obawa przed dalszymi pożarami przyczyniła się do powstania kaplicy świętej Agaty, która chroni ludzi i ich dobytek od ognia, a w szczególności od pożarów wywołanych przez uderzenie piorunów. Agata to wczesnochrześcijańska męczennica, która pochodziła z arystokratycznego rodu żyjącego na Sycylii. Wraz z przyjęciem chrztu ślubowała Chrystusowi życie w dziewictwie. Niestety, jej piękno rzuciło się w oczy Kwincjanowi, namiestnikowi wyspy. Oburzony faktem bycia odtrąconym przez dziewczynę, ukarał ją w sposób okrutny – to właśnie on doprowadził do jej męczeńskiej śmierci na rozżarzonych węglach, wcześniej skazując ją na tortury w postaci rozszarpywania jej piersi, w końcu na ich ucięcie. Agatę trzymającą na tacy swoje odcięte piersi widać na obrazie Ambrogio da Fossano zwanego Bergognone. Początek kultu świętej Agaty przypisuje się na rok 252, kiedy to doszło do wybuchu Etny. Lawa była bliska zalania miasta Katania, ale jej nurt nagle się zatrzymał – w ten sposób miało dojść do cudownego uratowania miasta za wstawiennictwem brutalnie zamordowanej młodej dziewczyny. Na polskich wsiach obrazy świętej stawiano w oknach, co miało uchronić domostwa przed konsekwencjami szalejących burz.

Miasto figury Matki Boskiej znanej z licznych cudów

Do Sanktuarium Matki Boskiej Sejneńskiej przybywają licznie pielgrzymi. Jest tam XV-wieczna drewniana figura Matki Bożej z Dzieciątkiem, która służyła Krzyżakom jako ołtarzyk polowy. Sprowadził ją założyciel miasta, Jerzy Grodziński – w 1602 roku nabył ją od poganina, który handlował figurą w Królewcu. Figura ta cieszy się określeniami "Matka Boska Sejneńska, łaskami słynąca, od Trójcy Świętej, Matka Wspomożenia Wiernych, Przemożna Orędowniczka", a cuda przez nią czynione potwierdza ilość wotów dziękczynnych, złożonych u jej stóp.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>