Zabytkowe kościoły w Wieliczce

Kopalnia Soli Wieliczka co roku przyciąga turystów i należy do najbardziej niezwykłych miejsc w Polsce i Europie. Podziemne korytarze i komory to jednak nie wszystko. Także i na powierzchni gruntu nie brakuje wartych zobaczenia obiektów. Nieopodal Zamku Żupnego, dzisiejszego muzeum, a dawniej siedziby zarządców kopalni w Wieliczce i Bochni, znajduje się kościół pw. św Klemensa. Wzniesiony został w drugiej połowie XIV wieku, prawdopodobnie w miejscu drewnianej świątyni, przetrwał do roku 1786, kiedy to budowlę poważnie uszkodziło trzęsienie ziemi. Następnie odbudowany został w XIX wieku. W architekturze klasycystycznej świątyni widoczne są elementy z XIII i XIV wieku. Obok kościoła stoi dzwonnica z 1699 roku, którą ufundował Jan III Sobieski na pamiątkę zwycięstwa nad Turkami, zaprojektowana przez włoskiego architekta Pellegriniego. Nie mniej ciekawym obiektem jest kompleks klasztoru Franciszkanów z kościołem pw. Stygmatów św. Franciszka z Asyżu. We wnętrzu kościoła zwraca uwagę barokowy wystrój z wielobarwnymi freskami, a także obraz Matki Boskiej Łaskawej Księżnej Wieliczki. W przyklasztornych ogrodach ustawiona została kopia Porcjunkuli – kapliczki, którą według przekazu św. Franciszek z Asyżu miał zbudować własnymi rękami.

W Wieliczce i jej okolicach znajdziemy również przepiękne zabytkowe kościoły drewniane. Kościół św. Sebastiana znajduje się niedaleko Rynku Górnego i wejścia głównego do kopalni. Wybudowano go z modrzewiowego drewna w roku 1582. W tym niepozornym kościółku zobaczyć możemy obrazy olejne i polichromię autorstwa Kazimierza Tetmajera z początku XX wieku oraz witraże zaprojektowane przez Stanisława Matejkę. W Grabiu znajduje się kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z XVIII wieku, ze starszą gotycką chrzcielnicą kamienną i fragmentem portalu, w środku zdobiony polichromią. Pielgrzymi odwiedzają tu cudowny obraz Matki Bożej Grabskiej. Najmłodszy z okolicznych drewnianych świątyń, kościół Ducha Świętego w Podstolicach, wybudowany został w roku 1870, później dobudowano dzwonnicę, przy okazji naprawy zniszczeń po I wojnie światowej.
Przy okazji tego wpisu przypominamy Wam nasz tekst dotyczący Myślenic. Jeśli będziecie w Wieliczce możecie zajrzeć na chwilę do tego niewielkiego miasteczka. Z pewnością ciekawe spędzicie w nim czas.

Wieliczka ma także wiele zabytków o świeckim charakterze, związanych w dużej mierze z administracją kopalni oraz handlem. Nie sposób pominąć też najbardziej znanej atrakcji, czyli samych podziemnych tras w dawnych wyrobiskach z przestronnymi komorami i jeziorami solankowymi. Wiele jest tu ciekawych miejsc oferujących noclegi, m.in. Wieliczka oferuje komfortowe pokoje na terenie kopalni. W mieście znajdziemy liczne hotele, pensjonaty, a także pokoje gościnne.

4 thoughts on “Zabytkowe kościoły w Wieliczce

  1. Wieliczka, moje ukochane miasteczko. turyści to jedno, ale zauważa się także stałe zasiedlanie Wieliczki i okolic – jest pięknie, taniej i do Krakowa blisko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>